Guy Verhofstadt végre kimutatta a foga fehérjét: Magyarország után egy újabb országban szeretne káoszt okozni
Egy szuverén ország belpolitikai eseményeit kommentálta az ismerten magyarellenes belga politikus.
Kevesebb mint egyéves kormányzása eredményeit sorolta fel az olasz miniszterelnök, Mario Draghi évzáró sajtótájékoztatóján szerdán, melyen hangsúlyozta, hogy a megkezdett gazdasági-pénzügyi reformok akkor is folytatódnak, ha esetleg más állami pozícióba kerül át.
Mario Draghi kijelentette, hogy a pandémia miatti gazdasági helyreállítási program elindításával és megvalósításával megbízott kormány munkája „a miniszterelnök személyétől függetlenül folytatódik”. Hozzátette: „az én sorsom nem számít, az intézmények szolgálatában álló ember, nagypapa vagyok”.
valamint jól áll a kormány irányította vakcinázási program is több mint 85 százalékos átoltottsággal.
Elemzők szerint Mario Draghi arra utalt, hogy a rábízott kormányfői feladatot elvégzettnek tekinti, és
Sergio Mattarella államfő február 13-án bízta meg Mario Draghit, az Európai Központi Bank (EKB) volt elnökét a parlamenti erők többségének részvételével alkotott új kormány vezetésével. A Draghi-kormány egyik legfontosabb feladata a koronavírus-járvány okozta válságban az úgynevezett európai Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) programjainak kidolgozása és elindítása volt.
Az új államfőről a parlamentnek januárban kell szavaznia.
de Draghi távozása a jelenlegi széles – a bal- és a jobboldalon is támogatott – kormánykoalíció felborulásához vezethet. A sajtótájékoztatón Mario Draghi megjegyezte, akárki is legyen a következő köztársasági elnök, ha a pártok között nem születik többségi megállapodás az államfő személyéről, „nehezen képzelhető el”, hogy ugyanezek a pártok tovább támogatják a kormányt.
Az affaritaliani.it politikai hírportál kommentárja szerint Mario Draghi „felajánlotta” elnöki kinevezését. A 74 éves Draghi saját „nagyapai” életkorát hangsúlyozva üzent az olasz és az európai politikának is, amely attól tart, hogy távozásával Rómában nem csak politikai, hanem pénzügyi-gazdasági fordulat is bekövetkezhet – írta az internetes oldal.
Az Il Fatto Quotidiano napilap szerint az esetleges miniszterelnök-csere utat nyit a választások előtt, „visszaadva a szót a választóknak, hogy szakértői helyett ismét politikai kormány alakuljon”. Az Il Giornale című jobboldali lapban közölt felmérés azt mutatja, hogy a jobboldali pártok 47,5 százalékon állnak, miközben a baloldali erők támogatottsága nem haladja meg a 41 százalékot.
(MTI)
Fotó: Italian Prime Ministry / Palazzo C / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP